Zakup pierwszej chusty do noszenia dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wielu rodziców wzdryga się na samą myśl o tym, aby nowo narodzone dziecko włożyć do chusty mocowanej na plecach czy na brzuchu. W polskim społeczeństwie wciąż dominuje pogląd, mówiący o tym, że jedynym dozwolonym środkiem transportu dla małych dzieci jest wózek. Pogląd taki ma więcej wspólnego z zabobonami niż z realną rzeczywistością, o czym świadczą wyniki przeprowadzanych badań, mówiące o tym, że noszenie dzieci w chustach w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ich rozwój.

Na co zwrócić uwagę wybierając chustę do noszenia dziecka?

Pierwszą kwestią, nad którą warto się pochylić zastanawiając się nad tym jaka chusta do noszenia dziecka będzie najlepsza, jest rodzaj materiału z jakiego będzie wykonana. Najbardziej zalecane, zwłaszcza dla osób początkujących, są chusty tkane. Sprawdzają się o wiele lepiej niż ich odpowiedniki wykonane z materiałów elastycznych. Przy wyborze chust warto wziąć pod uwagę te, które tkane będą splotem skośno – krzyżowym – doskonale współpracuje on zarówno podczas wiązania jak i noszenia dziecka. Ze względów praktycznych jak i zdrowotnych najlepiej jest wybierać produkty wykonane z materiałów w stu procentach naturalnych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się bawełna. Szeroki zakres asortymentu można znaleźć w wielu sklepach internetowych. Wiodącym producentem chust do noszenia dzieci jest lennylamb.

Grubość tkaniny

Wybierając produkt idealny należy także zwrócić uwagę na grubość tkaniny z jakiej jest wykonana chusta. Nie może być ona ani za cienka – wówczas może się rozciągać, ani za gruba – może powodować dyskomfort cieplny u malucha, zwłaszcza w gorące, letnie dni. Chusta do noszenia powinna posiadać podwinięte i dobrze podszyte krawędzie, co zapobiegnie ich rozciąganiu. Warto także sprawdzić czy wyznaczony został środek chusty – znacznie ułatwia to jej wiązanie, zwłaszcza w początkowym okresie nauki wiązania chusty.