Pościel dla najmłodszych – jak ją wybrać?

Zdrowy sen

Dziecku do zdrowego rozwoju potrzebna jest duża ilość bezpiecznego, komfortowego snu. Pościel do łóżeczka dziecięcego będzie stanowiła środowisko spędzania przez niemowlę większości czasu najwcześniejszych etapów jego życia, dlatego należy pamiętać o kilku rzeczach przy jej doborze.

Kryteria doboru pościeli

Przede wszystkim pościel dla niemowląt powinna być hypoalergiczna – najlepiej jest eliminować potencjalne zagrożenia uczuleń, czyli zapobiegać niż leczyć. Dbanie chociażby o to, by dziecko nie miało styczności z mogącymi powodować uczulenia materiałami jest dobrą praktyką. Biorąc pod uwagę to kryterium dobrym wyborem będzie pościel bawełniana, która nie tylko hamuje rozwój roztoczy oraz nie magazynuje w sobie wilgoci, ale również może być prana w wysokiej temperaturze, dzięki czemu łatwiej pozbyć się z niej zabrudzeń i bakterii.

Kilka nieoczywistych wskazówek

Przy zakupie kołdry warto zwrócić uwagę na gęstość pikowań, czyli części, na które podzielona jest powierzchnia kołdry – im pikowań jest więcej, tym lepiej. Pikowania powstrzymują wypełnienie kołdry przed przesuwaniem się, co zwiększa jej trwałość. Do łóżeczka pościel to zestaw pozbawiony poduszki; głowa dziecka podczas snu powinna być ułożona równo na prześcieradle, gdyż to taka pozycja jest najdogodniejsza dla dziecka do oddychania.