Nie kupuj nocnika na ostatnią chwilę

Odzwyczajanie dziecka od pieluch na rzecz nocnika czeka każda rodzinę. Warto więc zawczasu zadbać o to, aby w domu pojawił się nocnik dla dziecka.

Jaki nocnik wybrać?

Łatwo powiedzieć: pójść i kupić nocnik. Nagle bowiem okazuje się, że na rynku jest dostępnych mnóstwo wzorów. Różnią się one kolorem, wielkością, kształtem, a nawet dodatkowymi funkcjami.

Rodzice kupujący pierwszy nocnik dla swojego dziecka powinni pamiętać, że przedmiot ten powinien podobać się i być wygodny przede wszystkim dla ich pociechy. Samo przyzwyczajanie do nocnika może bowiem trochę potrwać, więc dziecko powinno czuć się komfortowo podczas jego użytkowania.

Odpowiednio wczesne pojawienie się nocnika w domu sprawi, że w momencie rozpoczęcia przyzwyczajania dziecka do korzystania z jego własnej toalety, będzie on czymś zwykłym, normalnym, jedną z wielu rzeczy na stałe obecnych w najbliższym otoczeniu dziecka.

Jak ułatwić dziecku korzystanie z nocnika?

Przede wszystkim warto pamiętać, że istnieje nocnik dla chłopca i ten bardziej odpowiedni dla dziewczynek – chodzi przede wszystkim o ich kształt. Ważne jest bowiem to, aby konkretnemu dziecku było łatwo na nim usiąść i wygodnie siedzieć.

Wszelkie funkcje dodatkowe takie jak załączone do nocnika melodyjki, to sprawa drugorzędna i – co ważne – takie rozwiązania nie każdemu dziecku przypadają do gustu.