Jakie gadżety przydają się przy karmieniu piersią?

Teoretycznie do karmienia piersią potrzebne są tylko dwie rzeczy, a właściwie dwie osoby — mama i dziecko. Piersią da się karmić w każdych warunkach i każdej pozycji. Dlaczego jednak nie ułatwiać sobie życia?

Co bywa niezbędne do karmienia piersią?

Niestety karmienie piersią nie zawsze przebiega bezproblemowo. Mamie może brakować pokarmu, dziecko może nie potrafić się prawidłowo przyssać. W takiej sytuacji bardzo przydaje się laktator, dzięki któremu możemy stymulować, lub wręcz uruchomić produkcję mleka. Laktatora można także użyć, by przygotować zapas mleka do podania dziecku później. Niektóre dzieci nie chcą chwytać piersi. W takiej sytuacji często pomagają kapturki na brodawki. Mogą być one przydatne także, gdy sutki są podrażnione, lub wręcz pokaleczone. Jedną z przyczyn problemów z laktacją jest niewłaściwa technika przystawiania dziecka. Gdy mama jest wysoka a dziecko drobniutkie lub gdy mama nie może wygodnie siedzieć ze względu na ciężki poród przydaje się poduszka do karmienia niemowląt. Dzięki niej łatwiej przystawić dziecko przy piersi. Ponadto sesje karmienia potrafią trwać bardzo długo — dzięki poduszce do karmienia łatwiej jest wytrzymać w jednej pozycji.

Co jeszcze przydaje się przy karmieniu piersią?

Warto zaopatrzyć się także w specjalny biustonosz do karmienia, z odpinaną miseczką. Dzięki temu do karmienia nie trzeba obnażać całej piersi. Pomocna może być także maść na bolące brodawki. Jeśli nasze dziecko ma tendencję do długiego przebywania przy piersi, przyda się także tablet lub książka, by umilić karmiącej czas.