Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Na rynku znajdziemy obecnie ogromną ilość rowerków dla dzieci. Szeroki zakres cen oraz różnych udogodnień oferowanych przez producentów potrafi zawrócić w głowie. Czym się kierować w wyborze rowerka dla dzieci? Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Rodzaje rowerków

Często pierwszym wyborem jest tzw. rowerek 3w1, który składa się nie tylko z trzykołowego roweru, ale posiada także wysokie, wygodne oparcie, barierkę, pasy zabezpieczające oraz podnóżek dla młodszych dzieci, a nawet specjalną rączkę, która umożliwia rodzicowi pchanie rowerka dziecięcego tak jak wózka. Swoją droga to często świetna opcja dla dzieci, które nie przepadają za jazdą wózkiem.

Rowerek biegowy

Wielu specjalistów twierdzi jednak, ze zdrowsze z punktu widzenia rozwoju fizycznego dzieci są tzw. rowerki biegowe, które nie posiadają pedałów. Maluch odpycha się za pomocą nóg, co na początku jest łatwiejsze niż nauka jazdy na dwukołowcu. Dziecko uczy się jednak utrzymywać równowagę, a kiedy już posiądzie tą umiejętność i sprawnie będzie się poruszać na rowerku biegowym, wówczas przesiadka na rower dwukołowy nie sprawi mu większych trudności

Jaki budżet przeznaczyć?

To w dużej mierze zależy od naszych możliwości finansowych. Niezłej jakości rowerki dla dzieci można kopić już za około 200 zł. Ceny oczywiście rosną wraz z jakością, ilością ułatwień i gadżetów, a także zależą od marki producenta. Czasem warto zastanowić się nad kupnem używanego sprzętu, co pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Wówczas jednak musimy mieć pewność, co do stanu technicznego. Najlepiej, aby rowerek obejrzał specjalista, co da nam pewność, ze jeżdżąca na nim nasza pociecha jest zupełnie bezpieczna.