Jak wybrać pierwsze buciki niemowlęce

Wybór pierwszych bucików stanowi nie lada wydarzenie dla świeżo upieczonych rodziców. Przeglądają oni oferty sklepów, rozważają za i przeciw. Który rodzaj będzie najlepszy? Jaki kolor wybrać? Kiedy kupić dziecku pierwszą parę obuwia? Warto poznać więcej informacji na temat niemowlęcych bucików.

Kiedy kupić pierwsze buciki niemowlęce

Należy pamiętać o jednej zasadzie. Nie wolno kupować butów zbyt wcześnie. Stopa małego dziecka rozwija się i jest podatna na odkształcenia. Dlatego też z kupnem obuwia warto poczekać kilka miesięcy. Na samym początku lepiej ubierać je w ciepłe skarpetki antypoślizgowe. Kiedy pogoda sprzyja, warto pozwolić dziecku na bieganie boso. Takie rozwiązanie będzie najlepsze dla dziecka, gdyż stopa będzie rosła prawidłowo. Przyczynia się to również do umiejętności łapania równowagi, która jest bardzo ważna. Nie mniej, często sytuacja wymaga zaopatrzenia się w ten element garderoby. Dlatego też na samym początku warto wybierać obuwie, które nie będzie ingerowało w rozwijające się kości śródstopia. Najlepszym wyborem będą kapcie ze skórzaną podeszwą. Czasem jednak pociecha chciałaby chodzić po trawie lub chodniku. Mnóstwo źródeł mówi, że pierwsze niemowlęce buciki należy wybrać wtedy, gdy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki.

Jak wybrać idealne niemowlęce buciki

Buciki niemowlęce powinny być dobrane w odpowiedni sposób. Nie mogą za bardzo ingerować w budowę stopy i rozwój kośćca. Buty powinny być przede wszystkim miękkie i zginać się przy śródstopiu, co sprawia, że obuwie idealnie się dostosowuje. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się samodzielnie chodzić i biegać. Tak dopasowane buciki sprawią, ze maleństwo będzie czuło się dobrze. Bucik niemowlęcy powinien być przede wszystkim lekki i wygodny. Warto również pamiętać o tym, by co kilka miesięcy je wymieniać. Niemowlę rośnie i potrzebuje nowej garderoby.

Przy zakupie należy sprawdzić, jak dziecko czuje się w obuwiu. Dobrym pomysłem będzie pozwolenie dziecku na bieganie lub chodzenie po sklepie. Ten mały test sprawdzi, jak stopa współpracuje z bucikiem. Odpowiednio dobrane niweluje prawdopodobieństwo rozwoju schorzeń związanych z wadami postawy oraz defektami nóg. Należy też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane.

Polecane dziecięce buciki

Pierwszym a’la bucikami, na które warto zwrócić uwagę są tak zwane „niechodki”. To one oswajają stopę dziecka z obuwiem. Buty powinny być dopasowane również do pory roku, dlatego też warto zwrócić uwagę na:

  • sandałki,
  • kapciuszki,
  • kozaczki,
  • półbuty.