Jak przygotować ubranka dla niemowlęcia?

Przyjście na świat dziecka, powinno być poprzedzone wieloma przygotowaniami. Zakup wózka, urządzanie pokoju, kupno potrzebnych akcesoriów i mebli. Do tego konieczne jest kupno pierwszych spośród ubranek, na przykład matchy matchy – produkowanych przez szumisie.pl. Jak w prawidłowy sposób przygotować garderobę dla swojej pociechy? Nierzadko zdarza się, iż jako rodzice dostajemy ubranka od znajomych czy rodziny. Bez uwagi na to, czy ubranka będą używane, czy też nowe należy mieć na uwadze właściwe ich przygotowanie. Każda spośród nowych części ubioru naszego malucha, winna być przed jej założeniem wyprana oraz wyprasowana.

O czym należy pamiętać przygotowując ubranka dla niemowlaka?

Pranie

  • tylko ubranka dziecka,
  • płyn albo proszek do prania bielizny i ubranek niemowlęcych,
  • 2-3 krotne płukanie,
  • temperatura minimum 60 stopni.

Prasowanie

  • wszystkie rzeczy oraz koce, z którymi powierzchnia skóry dziecka będzie mieć kontakt,
  • pościel do łóżeczka,
  • tetrowe pieluchy,
  • wszelkie ubranka.

Kiedy rozpocząć pranie ubranek?

Za wypranie ubranek dla dziecka, najlepiej będzie się zabrać z końcem 7 albo z początkiem 8 miesiąca ciąży. Wcześniejsze przygotowania, nie będą miały sensu, gdyż ciuszki mogą się jeszcze zakurzyć. Mogą się również w nich pojawić roztocza i drobnoustroje, które wywołują reakcje alergiczne. Nie warto także zwlekać do ostatniego momentu, ponieważ tak naprawdę nie ma się żadnej pewności, kiedy nasze maleństwo przyjdzie na świat. Ostatnie tygodnie ciąży, mogą być dosyć ciężki i trwające kilka godzin prasowanie, jak i składanie ubranek, może być po prostu ponad nasze siły. Przykładowo przygotowania rozpoczęte w połowie 8 miesiąca ciąży, mogą być już nieco kłopotliwe dla niektórych kobiet. To, co zwykle zająć może jeden dzień, w takim przypadku może się wydłużyć nawet do tygodnia.

Jak długo należy prać ubranka dla niemowlaka w specjalistycznych płynach oraz proszkach? 

Zależnie od tego, jak bardzo wrażliwą skórę ma nasze dziecko, tak długo trzeba będzie stosować odpowiednie piorące środki. Jeśli pociecha ma zdrową, normalną skórę, można wypróbować stosowanie najzwyklejszych proszków po 3-4 miesiącu życia. Najpierw, jednakże warto będzie zrobić niewielki test poprzez wypranie powiedzmy dwóch albo trzech sztuk ubranek i późniejsze obserwowanie reakcji skóry niemowlęcia. Jeżeli, nic nie będzie się działo, bez problemu możemy rozpocząć pranie ubranek pociechy razem z naszymi. Jeśli maluch ma objawy alergii, zalecane jest zastosowanie proszków z przeznaczeniem dla dzieci do skończenia pierwszego, a nawet i trzeciego roku życia.

Czy konieczne jest prasowanie ubranek dla niemowląt?

Pomijając estetyczne kwestie, przynajmniej pierwsze spośród ubranek dla noworodków winny zostać wyprasowane na lewej stronie. Dzięki temu, możliwe jest pozbycie się pozostałości roztoczy i drobnoustrojów, które zostały po etapie prania. Ponadto, wyprasowane ubrania, są dużo przyjemniejsze w dotyku i łatwiej można je składać. Po czasie, kiedy skóra dziecka będzie już mniej wrażliwa, można śmiało rezygnować z etapu prasowania.